Skip to main content

מכון לאבחון ושיקום הפרעות שמיעה

- בדיקות שמיעה למבוגרים

- בדיקות שמיעה לילדים ולתינוקות

- בדיקת תפקוד אוזן תיכונה

- שיקום שמיעתי  

 

בדיקות שמיעה למבוגרים  

בדיקת שמיעה מקיפה כוללת מספר סוגי  בדיקות :

בדיקת ספי שמיעה לצלילי טונים טהורים

בדיקת השמיעה הסטנדרטית והנפוצה ביותר היא בדיקת סף השמיעה לצלילי טונים טהורים, בדיקה המודדת את סף ההולכה בכל אוזן בנפרד עבור 8 תדרים שונים בין 250 הרץ ל 8000 הרץ.

ייחודי  במכון : בדיקת ספי תדירויות-על, עד 20kHz  .

הבדיקה מתבצעת באמצעות אוזניות המחוברות לאודיומטר ומתקיימת בחדר אטום על מנת לנטרל רעשי רקע. תוצאת הבדיקה היא גרף אודיוגרמה המשקף את סף השמיעה של הנבדק.

מהלך הבדיקה: תחילה הנבדק מתבקש לשים אוזניות, לאחר מכן מושמעים מספר צלילים בתדירויות ובעוצמות שונות .הנבדק מתבקש לסמן לקלינאי התקשורת באמצעות הרמת יד או באמצעות לחיצה על כפתור בכל פעם ששמע את הצליל . בדיקת שמיעה באמצעות אוזניות אלו בודקת שמיעה באמצעות הולכת-אוויר (air-conduction). ייתכן כי לאחר מכן הבדיקה תתבצע פעם נוספת באמצעות אוזניות המוצמדות לעצם (שמיעה באמצעות הולכת-עצם (bone-conduction)).

לפירוט על אופן השמיעה לחץ כאן קרא עוד ... 

בדיקות שמיעת דיבור והבנתו:

ישנן שתי בדיקות נוספות אותן נבצע בבדיקת שמיעה מקיפה אשר בודקות את סף השמיעה בעת השמעת מילים והבנת הדיבור : (SRT) speech reception threshold  ודיסקרימינציה:  קרא עוד...

חשוב! לפני הבדיקה - 

  • יש לדווח לקלינאי התקשורת לגבי תרופות שאתם נוטלים, שכן תרופות מסוימות יכולות לפגוע בשמיעה. כמו כן ציינו האם אתם חשופים לרעש חזק באופן קבוע, והאם את סובלים כעת מכאבי אוזניים או הצטננות.
  • המנעו מחשיפה לרעשים חזקים כ-16 שעות לפני הבדיקה. חשיפה לרעשים חזקים עלולה לפגוע באמינותה של הבדיקה.
  • טרם בדיקת שמיעה התנהגותית תתבצע בדיקת אוזניים. בעת הרכבת מכשיר שמיעה, יתכן ויהיה צורך להסיר אותו לחלק מהבדיקות. כמו כן, הבדיקות מתבצעות באמצעות אוזניות מיוחדות שעוברות חיטוי וניקוי יסודי בין הנבדקים .

בדיקות שמיעה לילדים ותינוקות

ישנה חשיבות רבה לאיתור וזיהוי תינוקות עם לקות שמיעה לצורך התחלת טיפול ושיקום. החודשים הראשונים בחייו של התינוק חשובים לצורך התפתחות שפה ודיבור.

ישנם סוגים רבים ושונים של בדיקות שמיעה. את חלקן ניתן לבצע לכל הגילאים, וחלקן מותאמות לגיל הילד ורמת ההבנה שלו לקבלת תוצאות מיטביות.

בארץ, בדיקות שמיעה לתינוק שזה עתה נולד מבוצעות בבתי החולים במחלקת יולדות, בימיו הראשונים של התינוק. קרא עוד

בדיקות התנהגותיות לילדים ותינוקות המבוצעות במכון:

בדיקת שמיעה התנהגותית לתינוקות : זוהי בדיקת סינון בה צופים בהתנהגות התינוק ובתגובתו לצלילים מסוימים, קולות רעשנים וקולות דיבור (בדיקה זו מבוצעת מגיל חודש ועד גיל 6 חודשים).  בדיקת שמיעה עם חיזוק חזותי (VRA) זוהי בדיקה בה בנוסף למקור הקול, ישנו חיזוק חזותי בצד ממנו הגיע הקול. כאשר התינוק מראה תגובה לכיוון מקור הקול, הוא מתוגמל באמצעות חיזוק חזותי כגון צעצוע שזז או אור מהבהב. (הבדיקה מבוצעת לרוב לילדים בגילאי 6 חודשים עד שנתיים). קרא עוד

בדיקת שמיעה באמצעות התניה: בדיקת משחק מותנית (CPA) היא בדיקה הנעשית לילדים מגיל שנתיים עד 5. זוהי בדיקת שמיעה התנהגותית המתאפשרת כאשר הילד מסוגל להתמקד במשימה. בבדיקה זו מבצעים משחק מותנה, כלומר הבודק משתמש בצעצועים כדי להפנות את תשומת לבו של הילד למשימת ההאזנה, והופך אותה למשחק. קרא עוד

לאחר שהילד הגיע לגיל חמש: בדרך כלל ניתן לבצע בדיקת שמיעה מבוגרים המתבצעת באמצעות כפתור או הרמת יד. ניתן לראות הרחבה ב"בדיקות שמיעה מבוגרים".

בנוסף לבדיקות אלו, במרכז שלנו :  

  • לכל הגילאים מתבצעת בדיקת טימפנומטריה כחלק ממכלול הבדיקות. זוהי בדיקה מהירה שמטרתה לבדוק את תקינות תפקודה של האוזן התיכונה. הבדיקה אינה מעידה על יכולות השמיעה, אלא עוזרת למצוא שינויים כלשהם בלחץ באוזן התיכונה. בדיקה זו מתבצעת על ידי הכנסת אוזנייה לכל אוזן בנפרד למספר שניות.
  • לפי בקשת הנבדק ניתן לקבל צילום של האוזן התיכונה ועור התוף לצורך מעקב .

בדיקת תפקוד אוזן תיכונה

בדיקת תפקוד של האוזן התיכונה מתבצעת ע"י בדיקת טימפנומטריה (tympanometry) אשר מודדת את היענות עור התוף. בבדיקה זו מוכנס לאוזן חיישן דרכו מושמע צליל לאוזן ובמקביל תוך כדי שינוי לחץ האוויר בתעלת האוזן נמדד שינוי החזר הקול . בדיקה זו מעידה על מצב האוזן התיכונה -  האם קיים נוזל או חסימה באוזן התיכונה, נוכחות נקב בעור התוף או מידת תנועתיות עור התוף ומבנים אחרים באוזן התיכונה. בדיקה נוספת היא בדיקת רפלקס אקוסטי. בבדיקה זו משמיעים לאוזן צליל חזק באמצעות אוזנייה ומודדים את תקינות הרפלקס (מודדים את הכיווץ הרפלקסיבי של שריר stapedius), החשוב בהגנה על האוזן מפני רעשים חזקים. ניתן להשתמש בבדיקה זו על מנת לקבל מידע אודות העצב הוסטיבולרי ועצב הפנים . 

בדיקות ייחודיות במכונינו : מדידות תפקוד חצוצרות השמע (ETF ) אשר בודקת את תקינות האוורור של האוזן, ושינוי בהיענות עור התוף בעת בליעה.

שיקום שמיעתי

במכון ניתן להתאים מכשירי שמיעה או ציוד הגברה אחר של חברות מובילות בעולם המותאם לצרכיו של הנבדק. ההתאמה נעשית על ידי קלינאי תקשורת מוסמך עם וותק של מעל 10 שנים בשיקום שמיעתי.

מכון לאבחון ושיקום הפרעות שמיעה

לקבלת מידע נוסף השאירו את פרטיכם: