מרפאת סחרחורת וחוסר יציבות

מכון לאבחון ושיקום  סחרחורת וחוסר יציבות

סחרחורת הינה תחושה של תנועה עצמית או סביבתית ללא שינוי ממשי בסביבה או במיקום, תחשוה זו עלולה להיות מלווה בתחושה של חוסר יציבות או שיווי משקל.

במצבי סחרחורות וחוסר יציבות חוזרים, ניתן לבצע בדיקות אבחוניות על ידי מכשור מתקדם וייחודי של ENG, VNG  ו-VIG. בדיקות אלו מתבצעות לאחר הערכה אוטונורולוגית מקיפה ולאחר ייעוץ רופא א.א.ג המתמחה בסחרחורות וחוסר יציבות.

כיום, בדיקת אלקטרוניסטגרמוגרפיה (ENG) היא בדיקת המעבדה הקלינית הנפוצה ביותר המאפשרת לאבחן את הגורם לסחרחורת או הפרעה בתפקוד שיווי המשקל על ידי בדיקת המערכת הוסטיבולרית ולתיעוד תנועות לא רצוניות של העין הנגרמות על ידי מצב המכונה "ניסטגמוס".

הבדיקה מתבצעת על ידי הצמדת אלקטרודות לפניו של הנבדק ומדידת תנועות העין. מערכת שיווי המשקל עוקבת אחר מיקום הראש ותנועותיו כדי לייצב את תמונות הרשתית. מידע זה משולב במערכת הראייה ועמוד השדרה בגזע המוח כדי לייצר את הרפלקס הווסטיבולו-עיני (VOR).

בדיקת ENG הינה בדיקה אובייקטיבית המורכבת משלושה חלקים המסייעים לקבוע את מקור ההפרעה.

בדיקה נוספת הינה בדיקת וידאו ניסטגמוגרפיה (VNG), בדיקה זו מאפשרת תצפית וניתוח מפורט יותר של תנועות העיניים על ידי שימוש במערכות וידאו אינפרא אדום.

תוצאות בדיקת ENG תקינות אינן בהכרח מעידות כעל תפקוד וסטיבולרי תקין. בדיקת ENG יכולה לתרום לאבחון ואיתור מקור הבעיה. עם זאת, קיימת האופציה כי התוצאות אינן ימקדו את מקור הבעיה ולכן, ההיסטוריה הקלינית והבדיקה האוטונורולוגית חיוניים בגיבוש אבחנה ותכנית טיפול יעילה.

לאחר הבדיקה, יינתן יעוץ רופא א.א.ג מומחה לסחרחורת וחוסר יציבות לטיפול תרופתי או רפואי אחר.

בדיקות