Skip to main content

מכון סחרחורת וחוסר יציבות

מרגישים שכל העולם מסתובב סביבכם? מרגישים תחושת שיוט,ריחוף, חוסר שיווי משקל או חוסר פוקוס?  אתם לא לבד. כ 10% מהאוכלוסייה סובלים מסחרחורת בכל רגע נתון. מדובר בתופעה מאד שכיחה שגורמת לסבל רב ולפגיעה ממשית באיכות החיים.

ברוב המקרים, אבחון הסיבה שגורמת לסחרחורת נמשך זמן רב והחולים חסרי אונים. הם עוברים מבדיקה לבדיקה, וברוב המקרים הבדיקות שאליהן הם מופנים אינן רלוונטיות לשם אבחון הבעיה. העניין משליך ישירות על האבחנה והטיפול, וכאשר אנשים מופנים לבדיקות שאינן רגישות לסחרחורת, מתקבלות תוצאות תקינות ללא עדות לבעיה פיזיולוגית מסוימת. במקרה כזה, חולים רבים מופנים להמשך מעקב אצל פסיכיאטר. יתרה מכך, אלה שמופנים לבדיקות הנכונות בבתי החולים, נתקלים בזמני המתנה שעלולים להימשך חודשים ארוכים, ובינתיים הסבל היומי של החולה נמשך.

מה גורם לסחרחורת?

BPPV (ורטיגו) – תופעה הנגרמת כתוצאה מתזוזה של אבנים קטנות המכונים "קריסטלים" באוזן הפנימית. מי שסובל מהתופעה עלול להרגיש שכל החדר סובב סביבו בעת שינויי תנוחה.

פגיעה עצבית - מצב כזה העלול להתרחש בעקבות נוכחות של וירוסים למשל, שגם גורמים לסחרחורת סיבובית קשה. הטיפול בו מורכב ולרוב מצריך שיקום באמצעות פיזיותרפיה ארוכת טווח..

מיגרנה לא טיפוסית – חשבתם שמיגרנה מתבטאת רק בכאבי ראש? התשובה היא לא, מיגרנה יכולה להתבטא כסחרחורת (ובהרבה מקרים אין בכלל כאבי ראש). למעשה, מדובר באחת הסיבות השכיחות ביותר לסחרחורת.

מחלת מנייר - הפרעה באוזן הפנימית הנגרמת מייצור לא תקין של הנוזל שאחראי על התפקוד התקין של מערכת שיווי המשקל באוזן. תופעה זו מובילה להתקפים פתאומיים וקשים של סחרחורת סיבובית

אספקת דם לקויה למוח - גיל, עישון, אורח חיים לקוי וסיבות נוספות – כל אלה עלולים להוביל לפגיעה באזורים שונים במוח עקב אספקת דם לא תקינה. היות שמצב כזה עלול להעיד גם על מצבים חמורים כמו גידול או שבץ, חשוב לאבחן אותו בזמן.

מחלות- הפרעות נוירולוגיות שונות, מחלות אוטו-אימוניות, טיפולים כימותרפיים ומצבים נפשיים גם יכולים להתבטא בסחרחורת.

מה אפשר לעשות?

קודם כל, פונים לקבלת אבחון נכון!

הבדיקות האבחנתיות למערכת שיווי המשקל הן בעצם הצעד הראשון בטיפול שלך.

אבחון הסחרחורת מתבסס על בדיקות מעבדה מתקדמות שחלקן פותח לאחרונה בעלום, כגון ENG/VNG, VHIT, VEMPS – . בדיקות אלה מתבססות על רישומים של תנועות העיניים במהלך גירויים המכוונים למערכת שיווי המשקל. תנועות עיניים בלתי תקינות מאפשרות להעריך מה מקור הבעיה שממנה סובל המטופל ואיזה חלק במוח פוגע במערכת שיווי המשקל או לחלופין במסלולים העצביים המובילים למוח. על בסיס אבחון זה ניתן לאבחן פתולוגיות שונות ובהתאם לכך לספק טיפול רלוונטי.

בדיקות

בדיקת VNG/ENG 

בדיקה זו הינה הבדיקה העיקרית בכל הערכה לחולה המסוחרר. הבדיקה מחולקת ל 3 חלקים, בחלק הראשון בודקים את תפקוד האזורים החשובים במוח ששולטים במנגנון המרכזי למערכת שיווי המשקל. בחלק השני בודקים אם תזוזה של אבנים קטנות בתוך האוזן היא הגורם לסחרחורת. בחלק השלישי עושים גירוי למערכת שיווי המשקל בעזרת מים כדי לעורר תגובה ואז לאבחן אם קיימת פגיעה במערכת.

בדיקת VHIT 

אמנם בדיקת ה VNG/ENG היא בדיקה טובה שאפשר דרכה להגיע לאבחנה, הבעיה היא שמערכת שיווי המשקל עצמה מורכבת מהרבה חלקים, ואין בדיקה אחת שיכולה להעריך את תפקוד כל החלקים האלה. כאן בדיקת ה VHIT נכנסת לתמונה, בכך שהיא מרחיבה את הבירור למערכת שיווי המשקל, ומספקת אינפורמציה קריטית ומאד חשובה לאבחון הנכון.

בדיקת VEMPS 

 כמו במקרה של ה VHIT, בדיקת ה VEMPS בעצם משלימה את הבירור המקיף של מערכת שיווי המשקל ומסיפה עוד אינפורמציה קריטית שמשמת לאבחון הנכון. בדיקה זו  בעצם מחולקת לשתי בדיקות: 1- cVEMPs 2- oVEMPs. כל אחת מבדיקות אלה בודקת איבר אחר במערכת שיווי המשקל, אך מה שמשותף לשני איברים אלה הוא שכל פגיעה בהן גורמת לתחושת שיוט, ריחוף או חוסר פוקוס, תלונות מאד שכיחות אצל אנשים עם סחרחורת. בעזרת בדיקות ה VEMPS אפשר לאבחן שלל של מצבים רפואיים שגרומים לסחרחורת.

מכון לאבחון ושיקום  סחרחורת וחוסר יציבות

לקבלת מידע נוסף השאירו את פרטיכם: